Praktická škola jednoletá
umožňuje střední vzdělávání žákům s různým stupněm mentálního postižení.
Vzdělávání umožňuje žákům osvojení vědomostí a dovedností potřebných k výkonu konkrétních jednoduchých činností v různých profesních oblastech i v každodenním životě a je v souladu s individuálními potřebami a psychickými i fyzickými možnostmi žáků.
Důraz je kladen především na vypěstování kladného vztahu k práci, na rozvoj komunikačních dovedností, výchovu ke zdravému životnímu stylu, dosažení maximální možné míry samostatnosti a posílení sociální integrace.
Praktická škola jednoletá doplňuje a rozšiřuje žákům teoretické i praktické dovednosti získané v průběhu povinné školní docházky. Uskutečňuje se v denní formě vzdělávání.
Podmínky pro přijetí ke vzdělávání v praktické škole:
Praktická škola je určena žákům s mentálním postižením, autismem a vícečetným postižením, kteří ukončili:
-povinnou školní docházku v základní škole samostatně zřízené pro žáky se zdravotním postižením;
-povinnou školní docházku v základní škole speciální;
-povinnou školní docházku, ale nezískali základní vzdělání ani základy vzdělání;
-základní vzdělávání na základní škole a z vážných zdravotních důvodů, které jsou v kombinaci s mentálním postižením, se nemohou vzdělávat na jiném typu školy.
Vzhledem ke speciálním vzdělávacím potřebám žáků je výuka organizována tak, aby byly respektovány psychické, fyzické a sociální možnosti žáků, jejich individuální zvláštnosti a schopnosti.
Ve výjimečných případech může ředitel školy délku vzdělávání prodloužit nejvýše o dva školní roky.
V praktické škole jednoleté se vzdělávají žáci s různými druhy a s různou mírou závažnosti zdravotního postižení. Vzhledem k tomu musí být zdravotní způsobilost žáků ke vzdělávání v odborných činnostech a oborech podle zaměření školy posouzena odborným lékařem. Na základě jeho doporučení budou na žáky stanoveny požadavky, které budou důsledně respektovat jejich individuální zvláštnosti, zdravotní stav a specifické problémy vyplývající z povahy a stupně postižení.
Vzdělávání se ukončuje závěrečnou zkouškou; dokladem o dosažení stupně vzdělání je vysvědčení o závěrečné zkoušce.
Závěrečná zkouška v oborech vzdělání, v nichž se dosahuje stupně středního vzdělání, se skládá z ústní teoretické zkoušky z odborných předmětů a z praktické zkoušky z odborných předmětů. Obsah a organizace závěrečné zkoušky se řídí platnými předpisy. Úspěšným ukončením vzdělávacího programu žák získá střední vzdělání.
Termíny závěrečných zkoušek ve školním roce 2023/2024:
Praktická zkouška: 13. červen 2024
Ústní zkouška: 20. červen 2024