Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky

Naše škola realizuje projekt Učíme se nově s radostí , reg.č. CZ.02.02.XX/00/22_002/0006944 podpořený z výzvy MŠMT č. 02_22_002 Šablony pro MŠ a ZŠ I Operačního Programu Jan Amos Komenský (dále jen „OP JAK“).

Projekt je zaměřen na osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů – vzdělávání pedagogů ZŠ a ŠD, inovativní vzdělávání dětí v ZŠ a ŠD a odborně zaměřená tematická a komunitní setkávání v ZŠ.

Tento projekt je spolufinancován EU.

S realizací projektu začínáme v září 2023.

• NADACE VIA – poskytnutí dotace na vybudování venkovní učebny

Pomozte nám vykouzlit úsměvy na tvářích našich dětí

Jsme základní školou, která poskytuje výchovu a vzdělání žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Staráme se o děti s mentálním postižením, s autismem a kombinovanými vadami.

Máme zájem na obnovení školní zahrady a naším cílem je postavit venkovní učebnu. Vytvořením ze školní zahrady učebnu pod širým nebem chceme posílit environmentální povědomí i praktické dovednosti u našich žáků.

Náš sen vrátit do školní zahrady život jsme začali realizovat na jaře roku 2023. Za podpory nadace O2 jsme prostřednictvím grantu Sázej stromy zakoupili sazenice stromů a keřů, které jsme následně za pomocí rodičů zasadili. Nyní chceme vybudovat venkovní učebnu. Část prostředků na vybudování této učebny nám poskytla Nadace VIA.  Poskytnuté finanční prostředky využijeme na nákup materiálu pro konstrukci přístřešku a tesařské práce.  Nyní oslovujeme lidi a firmy z okolí, zda by se zapojili do úpravy pozemku, příp. zjišťujeme, jak jinak by nám dokázali pomoci.

Plochu pod učebnou potřebujeme zpevnit dlažbou, učebnu vybavit lavicemi a stoly. Zahradu plánujeme obohatit o prvky využitelné při výuce – lavičky, zážitkový chodník, informační panely. Rádi bychom využili dešťovou vodu ze střechy na zalévání zahrady. Spoustu věcí jsme schopni zrealizovat svépomocí v rámci pracovní výchovy, ale schází nám materiál (dřevo, kámen), popř. prostředky na jeho zakoupení. Dále bychom potřebovali pomoc při zpřístupnění zahrady dětem s pohybovým postižením (např. nájezdem pro vozík), aby se i ony v rámci svých omezených schopností mohly účastnit venkovních aktivit jako jejich spolužáci.

Jsme si vědomi, že dnešní doba je těžká a finanční prostředky potřebuje každý. Přesto vás žádáme o malou finanční eventuálně materiální pomoc v rámci vašich možností.

Věříme, že společným úsilím se nám to podaří. Děkujeme.

V Hodoníně 25. 10. 2023.

• Škola v zahradě

• „Podpořeno z programu Sázej stromy.cz.“

Naše škola již delší dobu usilovala o získání finanční podpory pro obnovu školní zahrady, která byla založena v šedesátých letech minulého století. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro možnost získat finanční podporu prostřednictvím nadačního grantu.  Náš projekt Škola v zahradě jsme přihlásili do grantového programu Sázej stromy.cz. Nadace O2. Na základě hlasování, kdy o přidělení nadačního příspěvku rozhodovali zákazníci O2, získala naše škola nadační příspěvek na výsadbu stromů a keřů.

O čem je náš projekt Škola v zahradě?

Naším cílem je ze zahrady vytvořit místo, kde se děti budou cítit dobře, kde se budou nejen vyučovat, ale mít i možnost relaxovat. Vytvořit ze školní zahrady přírodní učebnu pod širým nebem přispívající k environmentálnímu povědomí i praktickým dovednostem našich žáků. Zahradu plánujeme obohatit o prvky využitelné při výuce. Do zahrady umístíme informační tabule s popisem rostlin, které v zahradě rostou a ptáků, jež do ní zalétají. Pro naše opeřené kamarády v zahradě budou umístěny ptačí budky a pítka s vodou. Pro ježky, milá a užitečná stvoření, vybudujeme ježkovník. V zahradě počítáme s výsadbou ovocných stromů a keřů, jejichž plodiny si budou moci děti sníst, nebo zpracovat ve školní kuchyňce.

Kdy vše plánujeme zrealizovat?

Část projektu jsme již začali realizovat svépomocí (herní prvky, lavičky, ptačí budky, vyvýšené záhony, hmyzí hotel). Hlavní výsadbu, podpořenou z programu Sázej stromy.cz plánujeme zrealizovat na jaře 2023. Rádi bychom do výsadby zapojili nejen zaměstnance školy, ale i žáky a rodinné příslušníky. Věříme, že se do revitalizace zahrady vybudováním bezbariérového přístupu zapojí i majitel pozemku Město Hodonín, aby se i děti s pohybovým postižením mohly zúčastnit venkovních aktivit stejně jako jejich spolužáci.

• DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ŠKOL

Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy

Na podzim roku 2021 jsme se zapojili do projektu MŠMT Národního plánu doučování, který má za cíl zmírnit negativní dopady výluky prezenční výuky v důsledku pandemie koronaviru. Ten pokračuje i v kalendářním roce 2022 a je financován prostředky fondu Evropské unie Next Generation EU.

V naší škole probíhají pravidelné schůzky dvaceti žáků se šesti pedagogy. Důraz klademe na individuální práci se žáky, názor a efektivní využití pomůcek ve výuce hravou a zábavnou formou.

• MODERNÍ VÝUKA II

• Naše škola realizuje projekt Moderní výuka II., reg. číslo CZ. 02. 3. 68/0. 0/18-063/0015904. Je podpořený z výzvy MŠMT: Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ II.

Projekt je v ZŠ zaměřen:

• na osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů ( DVPP, tandemová výuka, nové metody ve výuce, zapojení odborníka z praxe do výuky)
      • na extrakurikulární rozvojové aktivity (doučování, čtenářský klub, klub zábavné logiky a deskových her
      • na rozvojové aktivity (projektový den ve škole)

Hlavními cíli projektu jsou zlepšení kvality vzdělávání a výsledků žáků v klíčových kompetencích a zvýšení kvality vzdělávání a odborné přípravy včetně posílení jejich relevance pro trh práce.

Tento projekt je spolufinancován EU.